Zapytały mnie dzieci w przedszkolu, co to jest patriotyzm?
To miłość, drogie dzieci – do domu rodzinnego, osiedla, na którym mieszkasz, do piaskownicy i latawca. To miłość do naszej tradycji, historii i przyrody. To duma z biało-czerwonej flagi powiewającej na wietrze, to łzy wzruszenia, kiedy śpiewamy narodowy hymn.
Patriotyzm to miłość do języka ojczystego, do wolności narodowej i tej osobistej, którą wykuwali mozolnie nasi ojcowie i matki przez wieki i pokolenia. To duma z naszych narodowych wartości, myśli naukowych, kultury i sztuki, ekonomicznych sukcesów i medali sportowej rywalizacji.
Patriotyzm jest cechą nabytą poprzez radość z życia w miejscu i w warunkach, w jakich dorastasz i zaspakajasz swoje coraz większe potrzeby społeczne.
Dzisiaj patriotą jest ten młody człowiek, który potrafi cieszyć się ze swojej polskości. Potrafi uczyć się swojego pochodzenia i wzmacnia swoje korzenie poprzez szacunek dla członków naszej społeczności.
Patriota dba o swoje środowisko, o bliskich ludzi, buduje wokół siebie atmosferę przyjaźni oraz wartości opartych na tolerancji, prawach każdego człowieka do wolności i na nich buduje swój świat przyszłości.
Patriotyzm to nasza miłość i duma, również we współzawodnictwie i rywalizacji, ale nie wolno jednak pójść za daleko, nie mogą one prowadzić do dominacji jednych nad drugimi. Narzucanie wyższości narodowej, regionalnej i tej rodzinnej nie jest patriotyzmem. To nie jest miłość, ale nienawiść do wszystkiego, co odmienne, to chęć dominacji i zabierania innym prawa do swoich uczuć i tradycji. To wtedy budzi się nacjonalizm, który prowadzi do podziałów i wojen.
Takie moje myśli starałem się przekazać w znacznie prostszych, dziecięcych słowach skierowanych do dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie, do którego zostałem zaproszony przez panie dyrektorki Ewę Winiarską i Renatę Miller w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”.
Dziękuje za to zaproszenie również mojej koleżance — Anna Iwaniec Buczyńska. To były serdeczne spotkania pełne pozytywnych emocji. Dziękuję.